Vaničkování Manipulace 4Newborn E-shop
Kojení Půjčovna Bazar E-shop

Poraněná bradavka

Protokol na léčbu kandidózy

Ať je příčina bolesti bradavek ve Vašem případě jakákoliv, pokud máte bolestivé bradavky, důležité je vylepšit přisátí, aby bylo co nejlepší. I v případě, že příčinou bolesti bradavek je Candida (plíseň, moučnivka, soor), lepší přisátí bolest zmírní. Při „ideálním“ přisátí dítě pokrývá větší část dvorce bradavky (tmavší části prsu) spodní než vrchní ret. Všimněte si také, že nos dítěte se nedotýká prsu. Samozřejme, že změnit přisátí dítěte, které je starší než 3-4 měsíce, není jednoduché, vyplatí se to však vyzkoušet. Podívejte se také na videa, která ukazují, jak dítě přisávat

KOJÍCÍ POTŘEBY

Diagnostika Candida albicans (plíseň) Infekce způsobená kvasinkou Candida albicans se diagnostikuje těžko a matky by se o to neměly pokoušet samy. Bolest způsobená kvasinkou se často lehko zamění s bolestí způsobenou špatným přisátím anebo vazospazmem (Raynaudův fenomén, syndrom bílé bradavky). Mimo toho může být příčinou bolesti bradavek více než jeden zdroj. Rozlišit mezi různými možnými příčinami bolesti bradavek Vám pomůže zkušená laktační poradkyně. Na bolest bradavek: Léčba aplikovaná na bradavku (-ky)
 • Univerzální mast na bradavky je vyráběná mast, která vznikne smícháním těchto složek:
 • Mupirocín, 2 % mast (15 gramů)
 • Betametazón, 0,1 % mast (15 gramů)
 • K tomu se přidá mikonazolový prášek tak, aby výsledná koncentrace mikonazolu byla 2 %. Tato kombinace má celkový objem o něco více než 30 gramů. Pokud není dostupný mikonazolový prášek, může se použít klotrimazolový prášek (není tak vhodný jako mikonazol, protože často způsobuje podráždění) anebo flukonazolový prášek tak, aby výsledná koncentrace byla 2 %. Pokud se použije prášková forma, dosáhne se vhodnější koncentrace antifungální látky (mikonazolu anebo klotrimazolu) a koncentrace mupirocínu a betametazónu zůstává vysoká.
 • Do této masti se už nepoužívá nystatín.
 • Někdy, pokud nezabírá bežný recept na tuto mastičku, může pomoci přidat do masti ibuprofenový prášek do výsledné koncentrace 2 %. Běžně se to však nepředepisuje, protože se mast ješte obtížněji vyrábí a je dražší o tuto složku. Navíc, pokud univerzální mast na bradavky zabírá, a většinou zabírá, přidávání složek navíc je zbytečné.
Mast se nanáší v tenké vrstvě po každém kojení (s vyjímkou kojení, při kterém matka použila genciánovou vodu, pokud se léčí i s ní). V tenké vrstvě znamená, že bradavka a dvorec bradavky se budou lesknout, ale mast nebude možné vidět. Není třeba ji umývat nebo utírat, ani pokud Vám to poradí lekárník. Univerzální mast na bradavky může být použita při jakékoliv příčině bolesti bradavek (proto je „univerzální“), nejen pro kandidu (plíseň, moučnivku). Používejte mast, dokud bolest necítíte už pár dní a potom pomalu snižujte četnost jejího používání po několik dní, dokud úplně nepřestanete. Pokud nepociťujete zmírnění bolesti po 3-4 dnech užívání anebo pokud je potřebné mast používat více než dva anebo tři týdny, dokud bolest úplně nepřejde, sežeňte si kvalifikovanou pomoc, ale mast nepřestávejte užívat.   Pokud se to nezlepšuje... přidejte:
 • Genciálku. Genciálka může být používaná spolu s univerzální mastí na bradavky od začátku, ale neměla by se používat samostatně, protože vysušuje a často nefunguje, pokud se používá samostatně. Používejte ji jednou za den po 4-7 dní. Pokud po 4 dnech bolest úplně přejde, přestaňte ji používat. Pokud se stav po 4 dnech jen zlepší, ale nepřestane úplně, pokračujte do 7. dne užívání. Po 7 dnech přestaňte, ať se stav vyvíjí jakkoliv, ne proto, že by byla nebezpečná, ale proto, že pokud za 7 dní nepomohla, pravděpodobně už nepomůže. Pokud se stav po 4 dnech používání vůbec nezmění, přestaňte ji používat, pokračujte v používaní mastičky jak je uvedené výše a vyhledejte kvalifikovanou pomoc. Genciálka se ředí na koncentraci 1 % s vodou. Většinou se však rozpouští v 10 % alkoholu, protože není rozpustná v čisté vodě. Množství alkoholu je zanedbatelné, pokud dítě při každém použití genciálky požije jen kapku léčiva. Je však možné požádat lékárníka, aby rozpustil genciálku v glyceríně místo v alkoholu, pokud si to budete přát.
A/Anebo:
 • Výtažek z grapefruitových semínek, aktívní složkou je „citridical“, který by se měl používat spolu s univerzální mastí na bradavky. Zředěným roztokem kapkami potírejte přímo bradavky. Není nutné ho uchovávat v ledničce. Měl by být uzavřený a používat, pokud se vyrobený roztok nespotřebuje.
Použití výtažku z grapefruitových semínek - kapky:
 • Smíchejte 5-10 kapek v 30 ml vody.
 • Použijte vatovou tyčinku na čistění uší, kterou aplikujete roztok na obě bradavky a dvorce bradavek po každém kojení.
 • Nechte roztok pár sekund zaschnout a potom použijte univerzální mast na bradavky.
 • Pokud používáte i genciálku, po kojení, před kterém jste genciálku použili, už nepoužijte i roztok z výtažku z grapefruitových semínek, ale po každém dalším kojení ho už použijte.
 • Používejte, dokud bolest nezmizí a potom pomalu přestávajte s jeho používáním nejméně po jeden týden.
 • Pokud se po 2-3 dnech bolest výrazně nezlepší, zvyšte koncentráci o 5 kapek na 30 ml vody. Můžete koncentraci zvyšovat až na 25 kapek/30 ml vody.
 • Pokud spozorujete odlupování pokožky, vysoušení nebo bílá místa na pokožce, nahraďte 1-3-krát za den univerzální mast olivovým olejem po každém kojení a snižte koncentraci roztoku z výtažku z grapefruitových semínek. Pokud se odlupování pokožky nezmírní, přestaňte používat roztok z výtažku z grapefruitových semínek.
 • Ošetřit můžete i oblečení: do prostoru pro aviváž nakapejte 15-20 kapek.
 • Výtažek z grapefruitových semínek se může použít i spolu s užíváním tabletek s výtažkem z grapefruitových semínek a probiotikami.
Pokud se nic nezplepšuje anebo trpíte i bolestí prsou, která nereaguje na léčbu bradavek: Přidejte:
 • - Orální užívání výtažku z grapefruitových semínek. Aktívní složkou je „citridical“. Pokud je to pro matku přijatelnější, může užívat tekutou formu výtažku, 3-krát denně 10 kapek rozpuštěných ve vodě.
A/Anebo:
 • - Probiotika: Matka by měla užívat 2-3-krát denně 1-2 kapsle. Probiotika by se měly užívat s nejméně hodinovým odstupem oproti orálnímu užití výtažku z grapefruitových semínek, který užíváte orálně. Dítě také může dostávat probiotika 2x denně přibližně 7 dní. (Matka si může navlhčit prst a nalepit na něj prášek s probiotickými kulturami (když rozbije kapsli) a nechá dítě sát svůj prst těsně před kojením).
Pokud se to stále vůbec nezlepšuje... Přidejte:
 • - Flukonazol. Pokud bolest přetrvává a je pravděpodobné, že problém způsobuje Candida anebo je to aspoň logicky pravděpodobné, přidejte flukonazol v dávce 400 mg na začátku a potom 100 mg 2-krát denně aspoň po dobu dvou týdnů, dokud matka nepociťuje žádnou bolest aspoň týden. Léčení flukonazolem by nemělo trvat jen dva týdny. Mělo by se pokračovat i v používání univerzální masti a může se zopakovat přeléčení genciálkou. Flukonazol by se neměl používat jako lék první volby, hlavně pokud je problémem bolest bradavek. Pokud se používá, měl by se přidávat k už používaným lokálním a orálním lékům, neměl by se používat samostatně. Trvá 3-4 dny, než začne flukonazol zabírat, i když občas, v určitých situacích, trvalo 10 dní, než se dostavil účinek. Pokud po 10ti dnech používání flukonazolu necítíte žádnou úlevu, je velmi pravděpodobné, že už nebude fungovat a měli by jste přestat s jeho užíváním.
Jiné léky: - Na bolest hluboko v prsu, ibuprofen 400 mg každé 4 hodiny až do doby, dokud léčba nezačne účinkovat (maximální denní dávka je 2400 mg denně).

 KOJÍCÍ POTŘEBY

Radka Brejchová,
instruktorka vaničkování, Praha a blízké okolí
laktační poradkyně
info@miminkovani.cz, 777 133 457