Vaničkování Manipulace 4Newborn E-shop
Kojení Půjčovna Bazar E-shop

Dítě se nepřisává

Když se dítě nepřisává

Proč se může dítě nepřisávat?

Je více důvodů, proč se dítě může odmítat přisát. Často jde o kombinaci důvodů. Například v případe, že se nevyskytnou ješte jiné faktory, může se na prso přisát i dítě s přitaženou uzdičkou, ale pokud se mu např. příliš brzo dáva ješte i lahev, anebo matce otečou dvorce bradavek a bradavky v důsledku tekutin, které dostala během porodu, se stav může změnit z „přijatlného“ na „absolutně nefungující“.
  1. Některé děti nemají chuť na kojení anebo sají slabě v důsledku léků, které dostanou během porodu. Za tento stav zodpovídají převážne narkotika, obzvlášť špatně působí meperidín (Demerol), pretože koluje v krvi dítěte dlouhou dobu a ovlivňuje způsob, jakým dítě saje několik dní. Dokonce i morfín, podaný při epidurální anestézii, může způsobit, že dítě se nebude chtít kojit anebo přisát. I když se léky z epidurální anestézie dostávají do krve matky, dostávají se i do dítěte před jeho narozením. Další zásahy během kontrakcí a porod (např. infúze ve velkých množstvích, intenzivní odsávání dítěte po porodu, které jednoduše není nevyhnutelné při zdravém, donošeném dítěti) můžu také způsobit těžkosti s přisáváním dítěte.
  2. Abnormality úst dítěte mohou způsobit, že se dítě nepřisaje.
  3. Dítě se učí kojit kojením. Umělé náhrady prsu (dudlíky, lahve, kloboučky) ovlivňují způsob, jakým se dítě přisává k prsu. Děti nejsou hloupé. Pokud z prsu dostávají pomalý tok mléka (což můžeme očekávat v prvních dnech jejich života) a z lahve rychlý tok, nebudou zmatené – mnohé to velmi rychle pochopí.
  4. Pokud je bradavka matky obzvlášť velká anebo "vpáčená" anebo "plochá", může to způsobovat, že přisátí je hůře realizovatelné, avšak obvykle ne nemožné. Mnohým ženám však řekli, že mají "ploché" anebo "vpáčené" bradavky v situaci, kdy to tak ve skutečnosti není. Ve skutečnosti bradavky, které vypadají "ploše", jsou skoro vždy normální, ale žijeme v společnosti, kde je normou krmení lahví, takže pokud matka nemá bradavky, které vypadají jako konec lahve s dudlíkem, je možné, že si poslechnou, že jejich bradavky jsou ploché.
  5. Přirostlá uzdička (krátká tkáň pod jazykem) může způsobit, že dítě má těžkosti se přisát. Nepovažuje se, za abnormalitu, a tak mnozí lekáři nevěří, že může prekážet při kojení; mnoho studií však poukazuje na to, že skutečně překáží.
Jednou z najčastejších příčin toho, že se dítě odmítá přisát, vzniká z nesprávné představy, že dítě v prvních pár dnech musí být kojené každé tři hodiny anebo podle nějakého jiného zvláštního plánu. Děti se v prvních dnech nepotřebují kojit podle určitého plánu. To vyúsťuje do úzkostlivosti na straně personálu; pokud se dítě nekojilo, např. tři hodiny po porodě, často je nucené k prsu, i když není připravené na krmení. Pokud je dítě nucené k prsu a držené na prsu násilím, i když nemá zájem anebo není připravené, nemůžeme se divit, že některé děti si vytvoří averzi vůči prsu. Pokud tento zaváděcí přístup následne vede k panice a „dítě musí být nakrmené“, používají se potom náhradní metody na krmení (pričemž nejhorší je lahev), což vyúsťuje do dalšího zhoršení situace a začátku bludného kruhu. Neexistuje žádný důkaz, že zdravý, donošený novorozenec musí být během prních pár dní krmený každé tři hodiny. Neexistuje žádný důkaz, že mu klesne hladina cukru v krvi, pokud se nebude krmit každé tři hodiny (otázka nízké hladiny cukru v krvi se stala davovou hystérií v mnohých porodnicích a, jako všechny hystérie, vznikla možná ze semínka pravdy, ale v skutečnosti více škodí jak prospívá a najvětším problémem, který proto vzniká je, že mnohé děti dostávají umělé mléko, když ho nepotřebují, a jsou oddělené od svých matek, když nemusí být). Děti by měly být se svými matkami v úzkém fyzickém kontaktu pokožka na pokožku většinu dne. Když jsou děti připravené na krmení, většina začne sama hledat prso. Kontaktem dítěte s matkou pokožkou na pokožku hned po porodě, pričemž se matce a dítěti nechá čas, aby se navzájem „našli“, se předejde většině situací, ve kterých se dítě nepřisává. Kontakt dítěte s matkou pokožkou na pokožku navíc udrží dítě v teple, jako kdyby bylo na termolůžku. Nechat matku s dítětem v kontaktu 5 minut nestačí. Měli by být spolu, dokud se dítě nepřisaje, bez nátlaku, bez časových omezení („musíme dítě zvážiť“, „musíme dítěti podat vitamín K“ atd. – tyto záležitosti mohou počkat!). Může to trvat i 1 - 2 hodiny anebo více.

Ale dítě se nepřisává!

Dobře, jak dlouho tedy můžeme čakat? Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Jednoznačně, pokud dítě nejeví zájem o kojení anebo krmení ani 12 - 24 hodin po narození, je užitečné něco udělat, většinou proto, že postupy nemocnic obyčejně vyžadují po 24 – 48 hodinách propuštění matky z nemocnice. Co se tedy dá dělat?
  1. Matka by si měla začít odstříkávat mléko a tímto mlékem (kolostrem), buď samotným anebo smíchaným s glukózou, by měo být dítě nakrmené, nejlépe calmou nebo kelímkem. Matka by si měla začít odstříkávat mléko, hned jak se rozhodne o tom, že dítě je třeba nakrmit mimo prso anebo je nutné dokrmovat. Pokud je problém získat kolostrum (často v prvních pár dnech funguje odstříkávání rukou lépe než pomocí odsávačky), postačí v prvních pár dnech i voda smíchaná s glukózou. Při krmení po prstu většina dětí začne sát a mnohé se probudí natolik, že se začnou snažit dostat se na prso. Hned jak dítě dobře saje, mělo by se přestat s krmením po prstu a dítě by se mělo přiložit na prso (často minuta krmení anebo dvě po prstě/calmou stačí). Podívejte se na video Nepřisávající se miminko - krmené po prstu, aby se přisálo). Krmení po prstu je v podstatě jen postup, jak připravit dítě na přiložení k prsu, primárně nejde o metodu na to, aby se vyhlo lahvi, někdy splní i tento účel. Proto se praktikuje předtím, než se pokoušíme přiložit dítě k prsu, slouží na přípravu přisátí se na prs.
  2. Nejpozději do 4. – 5. dne od porodu by se matce a dítěti ještě předtím, než je propustí z porodnice, měla poskytnou kvalifikovaná pomoc. Mnohé děti, které v prvních pár dnech nebyly schopné se přisát, se to krásně naučí po tom, co se tvorba mléka matky výrazně zvýší, to se obyčejně stáva na 3. až 4. den. Tím, že si necháte poradit, vyhnete se negativním zážitkům s prsy, které si mnohé děti v tom čase vytvoří.
  3. Používat kloboučky předtím, než se matce plně rozběhne tvorba mléka (4. – 5. den) není vhodné, sem přesvědčená, že by se to nikdy nemělo dělat. Začít používat kloboučky dříve než matce „přijde“ mléko, znamená nedat tomu celému šanci. Navíc, pokud se klobouček nesprávně používá (což se často stává), může vyústit do vážného snížení tvorby mléka a do situace, ve které dítě odmítá přisát se bez kloboučku. Podívejte se níže na informace o důležitosti zachování dostatečné tvorby mléka.

Jsem doma z porodnice. Dítě se nepřisáva. Co teď?

Jediným nejdůležitějším faktorem ovlivňující, či se dítě přsaje anebo ne, je to, zda se matce rozvine dostatečná tvorba mléka. Pokud je tvorba mléka vydatná, dítě se bezpochyby přisaje v průběhu 4 až 8 týdnů. Je tedy mnohem důležitější udržet si tvorbu mléka, než se vyhýbat lahvi. Lahev může udělat problémy, proto pokud je to možné, je lepší používat jiné metody (např. kelímek), ale někdy nemate jinou možnost.
  • Zjistěte od zkušené laktační poradkyně, jak dosáhnout co nejlepší polohy a přisátí (podívejte se také na videa). Pokud se dítě přisává k prsu, stlačte prso, aby dítě dostalo dávku mléka. Zkoušejte to na prsu, které dítě podle všeho upřednostňuje, anebo na prsu, které má víc mléka, anebo na té straně, na které je Vám to pohodlnější, pokud neexistuje jiné kritérium, ale ne u prsu, kterému se dítě více brání.
  • Pokud se dítě přisaje k prsu, začne sát a pít (naučte se, jak zistit, že dítě opravdu získává u prsu mléko – podívejte se Jak zvýšit přísun mateřského mléka a videa).
  • Pokud se dítě nepřisaje, nenuťte ho zůstat u prsu, nezabere to. Buď začne být zoufalé anebo se úplně vzdá. Dajte ho pryč od prsu a zkuste to znova. Je lepší zkoušet ho několikrát opakovaně přikládat k prsu, než ho tlačit na prso, pokud se nepřisává. Tlačit dítě na prso nebude fungovat a může způsobit, že dítě bude prso odmítat ješte úporněji.
  • Pokud se dítě přisává k prsu a jednou nebo dvakrát popotáhne, neznamená to, že se „trochu“ přisálo, ono sa nepřisálo vůbec.
  • Pokud dítě odmítá prso, nečekejte, až začne být nahněvané. Vyzkoušejte ho krmit pár sekund až minutu anebo dvě po prstě a potom to zkuste znova, možná na druhé straně. Krmení po prstu má primárně sloužit na to, aby se dítě připravilo na přisátí k prsu, ne aby jste se vyhli používání lahve.
  • Pokud se dítě nepřisaje, dokončíte krmení jakoukoliv metodou, která Vám připadá být nejjednodušší. Krmení kelímkem funguje a je lepší než lahev.
  • Používání laktační pomůcky na prsu může pomoci, často však vyžaduje pomoc dalšího člověka. Dítě se přisaje s větší pravděpodobností, pokud je tok mléka rychlý a laktační pomůcka urychluje tok mléka pro dítě.
  • Asi po dvou týdnech po narození může změna v tom, co jste doteď dělali, vyslat dítěti zprávu, že „neexistuje jen jediný způsob, jako to dělat“.

Jak udržet a zvýšit tvorbu mléka

  • Odsávajte (anebo ješte lépe odstříkávejte) si mléko tak často, jak je to prakticky možné, nejméně 8-krát denně, používejte osvědčenou odsávačku, která odsává mléko z obou prsou současně. Najlepší je odsávat mléko hned po tom, co se dítě nakrmilo. Mnohé matky zjistí, že ruční odstříkávání je jednoduchší a získají stejné množství mléka, jako kdyby odsávali odsávačkou. Stalčení během odsávaní zvyšuje účinnost odsávání a zvyšuje tvorbu mléka (užitečná je další ruka, ale nekteré matky si přizpůsobily odsávačku tak, aby nic během odsávaní nemuseli přidržovat a tak dokáží stlačovat bez pomoci).
  • Pokud se dítě nepřisálo do 4. anebo 5. dne, začněte užívat řecké seno a benedikt lekařský. Užitečný může byt i domperidón.
Nedejte sa odradit. Vaše dítě se může přisát, i když Vaše tvorba mléka nepokrývá celkem jeho potřeby. Najděte si kvalifikovanou pomoc. Nepokoušejte se o to sama.

Kojící potřeby - vše skladem

 
Radka Brejchová,
instruktorka vaničkování, Praha a blízké okolí
laktační poradkyně
info@miminkovani.cz, 777 133 457