Vaničkování Manipulace 4Newborn E-shop
Kojení Půjčovna Bazar E-shop

Stlačení prsu při kojení

Stlačení prsu při kojení

Účelem stlačení prsu je zabezpečit děťátku tok mléka, když už jen saje bez toho, aby pilo. Pít (typ sání: ústa naširoko otevřená – pauza – potom zavře ústa, Video ZDE) znamená, že dítě má plná ústa mléka. Když už dítě samo nepije, matka může použít stlačení, aby „změnila sací pohyby anebo cumlání na pití“, a zabezpečila, aby dítě i nadále získávalo mléko. Stlačením prsu simuluje spouštěcí reflex (náhle spuštění mléka, které matky pociťuji během krmení, anebo když slyší dítě plakat – prý hodně žen „necítí“ spouštěcí reflex). Tato technika může byt užitečná v nasledujících případech:
  • nízký váhový přírustek dítěte
  • kolika kojeného dítěte
  • časté, případně dlouhé kojení
  • bolestivé bradavky matky
  • opakující se ucpané mlékovody, případně zánět prsu
  • pomoc dítěti, které rychle usíná, aby pilo, ne jen sálo naprázdno
  • „lenivé“ dítě, anebo dítě, které jakoby se chce jen „upokojiť“. Děti totiž nejsou lenivé, jen reagují na tok mléka.
Stlačení prsu není potřeba, pokud s kojením nejsou problémy. Pokud vše dobře probíhá, matka by měla děťátku umožnit, aby dopilo z prvního prsa, a pokud chce víc, nabídnout mu pít z druhé strany. Jak poznáte, že dítě dopilo? Když už jen saje (rychlé sací pohyby bez pauzy) a nepije z prsu (typ sání „ústa naširoko otevřená – pauza – potom zavře ústa“). Stlačování prsu pomáhá dítěti dostat mléko. Stlačení prsu se osvědčilo zvlášť v prvních dnech a pomáha dítěti dostat více kolostra. Novorozenci nepotrebují hodně kolostra, avšak kolostrum potřebují. Správně přisátí a stlačení jim ho pomůže získat.

Je užitečné vědět:

  1. Správně přisáté dítě získává mléko mnohem jednodušeji. Nesprávně přisáté dítě získává mléko jen pokud je tok mléka rychlý. Mnohým matkám a dětem se kojení daří i přes nesprávné přisátí, neboť většina matek má více jak dost mléka. Matky však platí za nesprávné přisátí bolavými bradavkami, dítě trpí často kolikou, případně je dítě stále přisáté u prsu (a skutečně pije jen malou část tohoto času).
  2. V prvých 3-6 týdnech života mnohé děti usínají u prsu při pomalém toku mléka, ne proto, že by se už dost najedli, anebo že by byli lenivé anebo se chtěli upokojit. Po tomto věku se mohou začít od prsu odtahovat, pokud se tok zpomalí. Některé se odtahují už skoro po narození, někdy dokonce už v prvních dnech. Některé děti usínají dokonce 3- anebo 4-mesíčné, pokud se jim tok mléka zpomalí.

Stlačení prsu – jak na to

(Použijte spolu s Protokolem na zvýšení přísunu mateřského mléka)
  1. Držte dítě jednou rukou.
  2. Držte prso druhou rukou, obepínajíc ho tak, že palec umístíte na jedné straně prsu (najjednoduší na vrchní části prsu), ostatní prsty na druhé straně, na bázi prsu při hrudi, dostatečně daleko od bradavky.
  3. Sledujte, zda dítě pije (video), není nutné být posedlý sledováním každého tahu. Dítě dostává potřebné množství mléka, když pije způsobem „ústa naširoko otevřená – pauza – potom zavře ústa“.
  4. Pokud dítě prs dudluje a už nepije způsobem„ústa naširoko otevřená – pauza – potom zavře ústa“, stlačte prsona zvětšení vnitřního tlaku v celém prsu. Nepřecházejte prsty po prsu, směrem k dítěti, jen stlačte a držteNedělejte to tak silně, aby to bolelo a snažte se neměnit tvar dvorce (tmavší část prsa blízko úst dítěte). Dítě by mělo po stlačení začít znova pít způsobem „ústa naširoko otevřená – pauza – potom zavře ústa“.Stlačení používejte jen dokud dítě saje, ale nepije!
  5. Držte prso stlačený, až když už dítě nepije i přes stlačení, a potom tlak uvolníte. Pokud dítě přestane sát případně sa vrátí k sání bez pití, uvolněte tlak. Často díte přestane úplne sát, když sa tlak uvolní, ale znova zakrátko začne, když mléko znova začne téct. Pokud dítě nepřestane sát, když sa tlak uvolní, počkejte chvíli, než začnete znova stlačovat.
  6. Důvod pro uvolnění tlaku je ten, aby si ruka mohla oddychnout a aby mléko mohlo začít znova téct. Dítě, které přestane sát, když přestanete tlačit, znova začne pít, jen co pocíti chuť mléka.
  7. Když dítě znova začne sát, může pít způsobem „ústa naširoko otevřená – pauza – potom zavře ústa“. Pokud ne, znova stlačte, tak jak je to napsané výše.
  8. Pokračujte na první straně, dokud dítě nepije i přes stlačení. Měli by jste dítěti dovolit, aby zůstalo na této straně trochu déle, protože se občas může znova spustit spouštěcí reflex a dítě samo začne znova pít. Pokud už dítě nepije, dovolte mu pustit prso anebo ho dejte dolů z prsa.
  9. Pokud chce dítě víc, nabídněte mu z druhé strany a zopakujte postup.
  10. Pokud nemáte bolavé bradavky, je možné několikrát vyměnit strany z jedné na druhou tímto způsobem.
  11. Pracujte na zlepšovaní přisátí se dítěte.
  12. Pamatujte – stlačujte když dítě saje, ale nepije. Počkejte, až dítě začne sát; nejlepší je nestlačovat, když dítě přestalo sát úplně.
Podle zkušeností jsou uvedené tipy nejlepší, ale pokud najdete způsob, který lépe zabezpečí, aby dítě pilo způsobem „ústa naširoko otevřená – pauza – potom zavře ústa“, použijte cokoliv, co funguje pro Vás a Vaše dítě. Technika stlačení prsu funguje, pokud stlačení prsu nezpůsobuje bolest a pokud dítě „pije“ (způsobem „ústa naširoko otevřená – pauza – potom zavře ústa“). Toto nebudete muset používat stále. Až se kojení zdokonalí, budete moci kojení nechat plynout přirozeně. Podívejte se na videa o tom, jak se má dítě přisát, jak zjistiť, zda dítě pije mléko, jak používat stlačení.

 KOJÍCÍ POTŘEBY

Radka Brejchová,
instruktorka vaničkování, Praha a blízké okolí
laktační poradkyně
info@miminkovani.cz, 777 133 457